Eesti Mentorite Koja kevadseminar “Juht ja kujutluspilt”
Maikuu viimasel päeval kogunes kogukond mentorluse huvilisi Eesti Mentorite Koja Kevaseminarile, mis toimus juba teist korda.
Sedakord oli fookuses “juht ja kujutlusvõime”. See, kuidas juhid oma visiooni olemasoluga inimesi endaga kaasa minema inspireerivad või siis selle puudumisel kahandavad võimalust kaasata huvitavaid ideid, mis meeskonnas olemas. Lisaks eestvedamisele on äärmiselt oluline luua keskkond, mille väärtused annavad kõigile meeskonnas, kes nendega samastuvad, võimaluse panustada ja olla osa millegi loomisest. Tähenduse loomine tegevusele on saamas eriliselt oluliseks. Mitte ainult rutiinsed tegevused ja distsipliin, vaid ka ideed – mis sünnivad siis, kui pinnas on selleks soodne – viivad edasi ja loovad väärtust.
Erakordselt positiivse õhkkonna suutsid luua Kevadseminari moderaator Janeck Uibo ja Ain Mihkelson, kes andsid võimaluse külalistel särada ja kuulajatel panustada.
Seekordseteks külalisteks olid Tallinna Sadama juht Valdo Kalm ja Eesti Vabariigi välisminister Marina Kaljurand. Mõlemad äärmiselt karismaatilised ja inspireerivad juhid, kellel on kogemust juhtimise vallas mitu aastakümmet.
Mõned tähelepanekud esinejate esitlustest:
Valdo Kalm, kes ennast pigem praktikuks kui lektoriks tituleerib, tõi välja kolm tema jaoks väga olulist asjaolu juhtimise juures:
- Väärtused – kaasaja juhtimine põhineb väärtuste juhtimisel. Maailm muutub aina komplekssemaks ja ainult käskude läbi ei pane kedagi tööle. Väärtuspõhisus eeldab, et saad meeskonna samadel alustel toimima. Väärtused on justkui ettevõtte vundament, millel kõik ülejäänu baseerub.
- Eesmärgipõhisus ja visioon – kõik mõtlevad inimesed tahavad olla kaasatud ja panustada asjadesse, mis loovad väärtust ja on mõtestatud. Ettevõttes on juhil ja juhtkonnal roll luua pikem perspektiiv, et inimesed kaasa mõtlema ja tulema panna. Juhtidel on tähtis tajuda tervikut. Olukorra fookus võib vabalt olla ka ettevõtte konkurentsieeliseks. Tähenduse loomine annab mõtestatud tegevuse – miks me siin koos käime ja kuidas me asju teeme ning mis on tarvis, et eesmärkide jaoks olulised tegevused lõpuni viia.
- Inimeste motiveerimine – inimene loeb rohkem kui me arvame, spetsialistide hulk on piiratud ja nende hind pidevalt tõuseb. Väikeses ühiskonnas nagu Eesti on iga inimene oluline, palk ei ole jätkusuutlik motivaator. Fännid oma ala spetsialistid, hea haridusega ja tahtega on need, kes asju liigutavad ja toime panevad. Mentorlus kui viis inimesi kaasata, arendada on äärmiselt sümpaatne, annab võimaluse kogemusi jagada, kuulata ja ise õppida ning vabadust tegutseda.
Kokkuvõttes joonistas hr Kalm alloleva kolmnurga:
Juhtimine peab olema eesmärgistatud, eesmärkidele suunatud. Töötajale peab olema arusaadav, kuidas jõutakse visioonini.
Marina Kaljurand, kes on töötanud väga pikalt EV Välisministeeriumis mitmel erineval positsioonil. Töö on olnud äärmiselt huvitav ja hariv, kuna olukorrad muutuvad pidevalt ning olles diplomaat tuleb iga 3-5 aasta tagant oma positsiooni muuta. Sa ei saa valida endale alluvaid ja ülemusi, pead olema valmis tegema koostööd kõigiga. Eriti oluline on see välislähetustes, sest seal ei ole valikut, saatkondades on piiratud hulk inimesi, kes kõik on ühe asja eest väljas, esindades väikese Eesti huve.
Oma pika karjääri jooksul on pr Kaljurand õppinud paljudelt inimestelt, sh ka “nähtamatutelt mentoritelt”, kelleks on olnud just juhtivad poliitikud nagu USA välisministrid Madeleine Albright, Condoleezza Rice ja hetkel presidendiks pürgiv Hillary Clinton. Nendelt igaühelt on ta midagi õppinud – esimeselt lisaks oskuslikule poliitikale ka prosside kandmist. Veel rõhutas pr Kaljurand inimestega vestlemise ühisosa leidmist ja nn “jää purustamist” suhete loomise algfaasis. Seda taktikat on ta ise kasutanud mitmel korral. Nende taktikate ühisnimetaja on „ära tehtud kodutöö“ ehk sa teed endale selgeks oma vastaspoole kohta käiva informatsiooni, et pidada konstruktiivset dialoogil toonil ja teemal, mis sinu kolleegile korda läheb.
Siin pr Kaljuranna näpunäited, mis on endise USA kaitseministri Robert Gatesi sõnavõtust refereeritud, kui too astus ametisse ja andis ülevaate oma väärtustest läbi järgneva nimekirja:
- Ma ei muuda personali, ei lase kedagi lahti ja ei too oma inimesi juurde. Ma usaldan teid.
- Ma kaasan ja kuulan teid otsuste tegemisel. Otsuste tegemiseks eelistan olla informeeritud. Ootan ausust.
- Keeruliste asjade puhul ei ole oluline konsensus. Ma ei karda otsustada, otsuseni peab jõudma.
- Minu stiil on informaalne, mitte aupaklik, eelistan vestlust powerpointile.
- Me saavutame edu kui tegutseme meeskonnana ja kukume läbi individuaalselt. Kui otsus tehtud, siis oleme sellele lojaalsed ja ei vingu. Kui otsus vajab muutmist, siis tunnistame viga ja teeme seda.
- Meedia on meie liitlane, et selgitada otsuseid maailmale. Me teeme koostööd ka siis, kui see on piinarikas ja ebamugav.
- Mul on konkreetsed prioriteedid (Robert Gatesil: Iraan, Iraak, terrorism – kõik muu tiksub kaasa).
Hillary Clintoni põhimõtted:
- Tunne ennast ja ole autentne, pole mõtet teeselda, et oled keegi teine.
- Otsi liitlasi, ehita sildu ehk networking.
- Oskused ja valmidus õppida uusi asju.
- Kui eksid, vabanda, haiget ära tee, õpi vigadest ja liigu edasi.
- Usaldus ja lugupidamine.
- Leidlikkus – oskus mõelda “kastist välja” on oluline. Kui 1 meetod ei saavuta eesmärki, kasuta teisi.
- Kodutöö – leia ekstra 1 fakt inimese kohta, mida sa ei teadnud, otsi allikad ja leia see.
- Suhtu kõikidesse tähelepanelikult.
- NAISED PEAVAD TOETAMA TEISI NAISI.
On faktiliselt tõestatud, et kui naised on kaasatud läbirääkimistesse, siis õnnestumine on 20% tõenäolisemalt garanteeritud.
Sellised huvitavad mõtted seekordset Kevadseminarilt. Ootame järgmisi meeleolukaid kohtumisi Mentorite Kojas!
Maarika Liivamägi
Eesti Mentorite Koda