11.-13. aprillini 2018 toimus Amsterdamis järjekordne EMCC (European Mentoring and Coaching Council) konverents, kus osalesin koos kolleeg Piret Jamnesega.

Konverentsi avas EMCC hiljuti ametisse asunud president Riza Kadilar ja osales 300 osavõtjat kokku 23 riigist. Konverents sisaldas mitmeid meistriklasse ja peaesinejateks olid John Mattone, Paula King ja Joyce Farrell, Ruud Rikhof ja Richard D Lewis. Osalejate ja kaasalööjate hulgas oli ka mitmeid mentorluse/coachingu globaalselt tuntud gurusid nagu näiteks David Clutterbuck ja Kirsten M Poulsen. Viimane neist on tegelenud süvitsi mentorluse teemadega, andnud välja raamatu mentorprogrammide läbiviimisest, loonud litsentseeritud Mentori mängu ja viinud läbi töötubasid ka Eestis.

EMCC konverentsid paistavad silma töötubade suure arvu poolest, nii oli ka sel korral võimalik kolmel päeval valida 31 erineva töötoa vahel. Teemade ring töötubades oli väga lai – alates  sellest, kuidas uue generatsiooni juhte arendada, eetiliste dilemmadega toime tulla ja lõpetades tutvustusega, kuidas toimub coaching islami kultuuris. Positiivse muutusena oli konverents muudetud paberivabaks, kogu infojagamine ja suhtlemine käis konverentsi ajal äpi vahendusel.  Kuna osad töötoad olid väga populaarsed ning eelregistreerimist töötubadesse ei toimunud, siis jäime paraku ka ise paarist meid huvitanud teemast ilma – lihtsalt meid ei lastudki töötuppa sisse, sest toolid olid otsas….

Et teemade hulk oli väga suur, siis on keerukas välja tuua ühte ja ainust konverentsil kõlama jäänud uut trendi mentorluse/coachingu valdkonnast.

Mõned erinevad minikillud siiski, mis silma jäid erinevatest esinemistest ja töötubadest:

  • Üha rohkem ilmub coachitava toolile inimesi, kellel on psühholoogilised probleemid kas hetkel või siis pärit kaugemast lapsepõlvest. Tuleb otsustada, keda on tema vastu istuma vaja, mil määral ja kuhu maani mentor/coach saavad aidata? Ära unusta, mis rollis sa ise oled hetkel.
  • Coach võib minna coachitavaga õhtusöögile, aga küünaldega õhtusöök on juba liiast.
  • Koostöösuhte eetikareeglites ei ole kõik must-valge/õige-vale vaid palju sõltub konkreetsest kaasusest (It depends), reeglid ei ole absoluutsed.
  • Kas robot asendab mentori/terapeudi, jne – nooremale inimesele teeb see vähem muret, sest ta on kasvanud mängude keskkonnas.
  • Kui coachid autentset juhti, tuleb sul teda coachida kui autentset juhti.
  • Vestluse asukoht on väga oluline. Kui on Skype´ Coaching – ka siis arvesta sellega, mis paistab sinu selja tagant. Kuid tänapäeval esineb lisaks paiksele coachimisele ka Walking Coaching, mis toimubki kõndimise pealt.
  • Sa saad õnnestuda mentori või coachina, kui oled ise tööriistana korras. Kui oled ise liimist lahti, on sul keerukas ka teisi toetada.

EMCC järgmised konverentsid:

Mentorluse konverents – 26. oktoober 2018

EMCC 25. aastakonverents – 24. – 26. aprill 2019 (Dublin)

 

Tiiu Allikvee

EMK juhatuse liige