12. mail 2015 toimus e-Estonia ruumides vastloodud Eesti Mentorite Koja I Kevadseminar, mis kandis pealkirja „Seestpoolt välja“. Kohale oli tulnud üle neljakümne Fontese Mentorite programmi vilistlase ja mentorluse huvilise erinevatest organisatsioonidest. Päeva modereeris Maarika Liivamägi, kes on samuti Fontese mentorite programmi vilistlane.

Peamine fookus seminaripäeval oli tutvustada Eesti Mentorite Koda ning avada mentorlust seestpoolt väljapoole – kuidas saada mentorlusest maksimum (nii mentor kui mentee), kuidas töötada välismaa mentoriga ja erineva kultuuriruumi mõju koostööle, kelle vastutus on juhi eneseareng, millal lõpeb pärlite kogumine…. Kohapeal oli osalejatel võimalus omavahel tutvuda, kontakte vahetada, seniseid kogemusi jagada ning ka uusi tuttavaid leida.

Eesti Mentorite Koda (EMK)

Seminari avas Gunnar Toomemets, EMK juht ja samas ka üks Fontese Mentorite programmi eestvedajatest. Gunnar tutvustas, miks ja kuidas Eesti Mentorite Koda sai loodud ning mis väärtust see tänastele ja tulevastele mentoritele annab. Koja eesmärk on Eesti juhtimiskvaliteedi arendamine läbi mentorluse laiapõhjalisema esindatuse, mis toetab Eesti arengut tervikuna.

Mis praegu Eesti Mentorite Kojas toimub?

Eesti Mentorite Koja juriidiline keha on loomisel, veebruaris viidi läbi küsitlus vilistlasmentorite seas, 1.detsembril toimub Fontese VIII Mentorite Päev. Lisaks on plaanis mitmeid suviseid ja sügisesi ettevõtmisi, kaasaarvatud mentoritele enesetäienduseks koolituspäevi Fonteselt. Loodud on LinkedIn grupp, koduleht on loomisel, avatud on registreerumine erinevatesse töögruppidesse.

Teisena avas Mae Hansen rahvusvahelist vaadet mentorlusele, tuues rohkelt näiteid isiklikust praktikast töö- ja erasuhtlusest erinevate rahvustega. Osalejad said hea kiirülevaate, kuidas erinevad rahvused mingis tööalases situatsioonis käituvad ning millal läbirääkimistel on oodata lepingu sõlmimist ja millal mitte. Kõlama jäi, et Eesti juhtidel on juhtimises veel rohkelt arenguruumi. Juhid peavad õppima paremini esinema ja oma sõnumit publikule kohale viima, milleks aitab ainult harjutamine ja julgus proovida.

Tarmo Mere rääkis teemal, kas juhi areng on ettevõtte või juhi enda vastutus, tuues näiteid enda juhi ja mentorikogemusest ning miks ta juhina usub coachivasse juhtimisse. Juhtimise tore paralleel sai tõmmatud mesilaste kogukonnaga, mille kohta ootame Tarmolt mõningate aastate pärast raamatu ilmumist. Endas tahte käivitamine, asjade alustamine – kõige raskem on „uksest välja saada“, teha esimene samm.

Mari Suursalu, Eesti ainus naisprofigolfar, valgustas golfi mängu ilu ja valu, mis toimub amatöörgolfis ja kuidas profigolfi mängitakse ning kuidas see kõik omakorda mentorlusega seotud on. Mari sõnum oli, et kui puudub eesmärk, siis tegutsemine on tähtsusetu!

Mari on ka enda blogis Kevadseminaril esinemisest kokkuvõtte teinud: http://marisuursalu.com/2015/05/15/mentorlus-ja-oppetunnid-golfist-1-osa/