Kui mina Arvo Pärdi keskusesse jõudsin, olid teised juba keha kinnitanud.

Jah, nii tõesti juhtus sellel krõbeda külma ja lumiste teeolude tõttu keerulistes teeoludes, kui tuli Võsult Laulasmaale sõita. Ehk just seetõttu oli ääretult sensuaalne minna autost välja ja astuda lumisele teele. Teerada majani oli ümbritsetud lumekuhja all kummardavate mändidega. Teed valgustasid valgustid, mis aitasid iga järgmist sammu seada ohutusse kohta. Ja eemalt paistsidki keskuse tuled.

Tuppa astudes vaatas mulle laia naeratusega vastu Ülle Susi, kes tuli ja kallistas – oli hea tunne olla kohal, olin oodatud.

Sissejuhatus kohtumisele Liivika Simmulilt üllatas, sest nagu ta ütles, mitmed tuttavad inimesed ruumis ei olnud teda nendel teemadel tõesti varem rääkimas kuulnud. Nii sügav ja mõtlemapanev sõnum sellest, kui oluline on leida see hing, millest puudust tunned rööprähklemisega võitlevas maailmas. NB! Eelnev oli minu tõlgendus Liivika sissejuhatusest.

Semiootik ja muusikateadlane Kaire Maimetsa viis osalejad veel sügavamale hinge sisse. Kuulasime muusikat ja vaatasime lõike filmidest koos Pärdi muusikaga. Ühel hetkel anti meile kätte valge paber ja harilik pliiats. Muusika kuulamise ajal tuli paberil kujundada mõtted ja tunded, mida helid meis tekitavad. Minul käivitus loo Spiegel im Spiegel ajal kohe film silme ees ja mälupilte sai kokku lausa viis. Osalejatelt tuli nii erinevaid kui ka ühesuguseid märksõnu. Kaire võttis gruppide analüüsi kokku ja saime kirja vastandsõnu: minevik-tulevik, algus- õpp, minemine-tulemine-olemine, tärkamine-loojumine, kevad-sügis …
Pärdi tintinnabuli-tehnikas loodud muusikat iseloomustab lihtsus ja sügavus. Iga noodi löögi järel on vaikusel oluline roll, kus heli justkui kuuldamatult heliseb edasi. Arvo Pärt ise on oma muusika kohta öelnud: “.. igal rohuliblel oleks lille staatus..”

Peale Kaire esitust kinnitasime tundeid magusa ampsuga. Loenguruumist kaasa saadud emotsioon tõi kaasa vajaduse vaikuse edasikandumise järele. Jagasime omavahel justkui sosistades tundeid ja mõtteid. Olime tänulikud korraldajatele Rutile, Liivikale ja Üllele selle kohtumise eest ja asusime tagasiteele kummardavate mändide alt kodu poole.

 

Muljed koja jõuluõhtust “Dialoogipartnerlus Arvo Pärdi muusikaga” pani kirja Sirje Kautsaar.