23.-26. oktoobril toimus Prahas globaalne ICF (International Coach Federation) konverents Converge 2019, kus osales kokku 1000 coachi 70 riigist. Eestist osales konverentsil kaks coachi  – EMK liikmed Tiiu Allikvee ja Ain Mihkelson.

Mis toimus?

Konverentsi peaesinejate poolt rõhutati käesolevat hetke. Praegu tuleb meil pidevalt ettenägematutes olukordades navigeerida – coachid saavad selles olukorras juhtidele abiks olla. Välja öeldi ka lause: „Maailm vajab coache rohkem kui millalgi varem“.

Kahe ja poole päeva jooksul oli osalejatel võimalus valida pea 80 erineva töötoa vahel, mis tegi valikute tegemise üsnagi keerukaks. Kokkuvõttes meenutasid konverentsipäevad meeletut coachinguvaldkonna rallit. Uute ideede kalibreerimine vaheldus tohutu hulga inimkontaktide ja intensiivse suhtlemisega.  Networkimiseks olid loodud väga head tingimused nii töötubades kui vahepausidel ning õhtustel üritustel.

Tiiu mõttekillud konverentsilt:

Keskendumine inimesele – töötubades toodi olulisena toodi sõnumina esile seda, et coach peaks probleemi asemel eelkõige inimesele keskenduma. See annabki coachinguprotsessile sügavuse ja tähenduse. Kohtumine coachiga ja enda teemadest kõva häälega rääkimine aitab edasi, isegi kui coach väga palju ja pidevalt ei sekku ega küsi. Tee endale selgeks, kus on coachitava probleem ja siis vaata coachina, mis seda tarka inimest pidurdab saavutamast seda, mida ta tahab saavutada.

Omanda coachina uusi teadmisi ja katseta julgelt – pärast paljusid töötubasid kinnistus teadmine, et coach ei saa mitte kunagi valmis ja täiuslikuks, sest kogu aeg on võimalus õppida uut, saada paremaks nii enda tunnetamises kui coachitava toetamisel. Mis on sinu suurimad hirmud coachina enne coachingusessiooni algust või selle ajal?

Erinevate esinejate poolt pandi rõhku  intuitsiooni, mängulisuse, kehatarkuse ja mindfulnessi tähtsusele koostöös. Tundsin ise töötubades õhupalle loopides, vilkuvaid joogikõrsi lehvitades, aktiivselt oma keha tunnetades või siis vaikuses pilkkontakti hoidmist harjutades, et minu enda piirid laienesid kohati ebamugavustsoonis olles tõhusalt.

Veel huvitavat – huvitavateks teemadeks olid veel spirituaalne intelligentsus, aju poolt juhitud emotsioonide tõlgendamine ja emotsionaalne teadlikkus. Päris põnev oli sisseminek teemasse, kuidas töötada nartsissistide, sotsiopaatide  ja psühhopaatidega („Are they sad, bad or mad?“). Töötoas tsiteeriti Nathan Brooks´i, kes on öelnud, et iga viies Ameerika CEO on psühhopaat nagu kirjeldatakse ka sarimõrvareid. Kuidas aga toime tulla nende gruppide esindajatega reaalses koostöös?  Esineja Julie Colbrese sõnul tuleks neid kohelda kui superkangelasi, kuid koostöö nendega ei ole kaugeltki kerge. Ta tõi näite, kuidas ta coachis ligi viis aastat ühte juhti, kes ilmus kohtumistele relvaga ja oli parasjagu peaaegu et valemi järgi endale neljandat abikaasat leidmas. Esineja sõbralik nõuanne oli, et igas olukorras ei peaks coachi kutsuma, kui vaja, tuleb kutsuda politsei.

Erinevate kultuuride segasumm – esimesel päeva ennelõunal püüdsin harjuda häälekalt emotsioone väljendavate ameeriklastega, keda tuhandest osalejast oli enamus. Peagi sain aru, et hakkan nendega juba kenasti kohanema. Vestluspartnerite hulka ilmus väljapeetud jaapanlasi, ehedaid inglasi, poliitikuid coachiv sakslane, uudishimulik coach Lõuna-Koreast ja otsekohene härra Pakistanist, kes soovis minuga arutada, kuidas Nordea pank Eestis ikka suutis nii palju raha „ära pesta“?  Olid põnevad ja mitmekesised kontaktid, nende hulgas võluv eestlasest coach Ave Peetri, kes juhib ICF organisatsiooni Omaanis, kus ta praegu elab.

Töötubadest sai seljakotti ohtralt uusi teadmisi, mõtteid ja ka praktilisi harjutusi.

Aini jaoks olulisemad sõnumid:

Innovatiivsus ja uued ideed– otsi uusi ideid täiesti teistest valdkondadest. Näiteks- arstide teami koostöö operatsioonilaua ümber paranes oluliselt, kui võeti üle Formel 1 meeskondade parimad praktikad (boxipeatustes suudetakse loetud sekunditega vahetada nii rehvid kui tankida kütus). Tänu sellele tehti vähem vigu ja patsientide paranemisnäitajad olid paremad.

Mindfulness ja kohalolu – teemad, mis Eestis veel on paljude jaoks kergelt „uhhuu“ valdkonda kuuluvad. Mujal maailmas on aga järjest laiemalt levimas ka suurorganisatsioonides ja tippjuhtide tasandil. Viimastel aastakümnetel on ka teaduslikult kinnitust saanud, et need praktikad aitavad nii juhte ennast kui ka nende meeskondi.

Spirituaalne intelligentsus (SQ) on praegu samamoodi ajast ees olev valdkond nagu paarkümmend aastat tagasi oli emotsionaalne intelligentsus (EQ). Kes tahab teistest ees liikuda, võib just SQ arendamisest ja kasutamisest leida võimalused enda ja oma meeskonna arendamiseks.

Mängulisuse olulisus– läbi mängulise meelelaadi ja tegutsemise on palju lihtsam jõuda kvalitatiivselt uute lahedusteni, kasvatada meeskonnas usaldust ja tuua koostöö uuele tasemel. Erinevaid mänge ja meetodeid läbi tehes tajusin ühelt poolt, kui lahe ja kasulik see oli. Samas aga tunnetasin enda (kultuurilist?) kammitsetust. Ju siis jaheda eestlasena vajan pikemat soojendust- teema, millega on vaja veel edasi mängida.

Intuitsiooni ja kehateadlikkuse (kõhutunde) kasutamine nii coachi kui juhina- on ju peas olev aju meie närvisüsteemist ainult üks osa. Proovisime kohapeal järgi- tõepoolest tulidki erinevad vastused ja küsimused, kui suuremat kehateadlikkust kasutada. Toodi ka näide- kui ainult ratsionaalset mõistust kasutada, siis suudame kasutada vaid kuni 47% aju võimekusest. Kui aga mängu tuua ka intuitsioon, loovus, vaikus ja kohalolu, siis on tulemuseks minimaalselt 51% aju võimekusest.

Tugevuste ja oma unikaalsuse kasutamine– tihtipeale on inimestel raske vastata, mis on nende tugevused. Kuidas siis nendeni jõuda?. Kõige lihtsam näide- palu inimesel kirjeldada mõnda hetke, kui ta tundis end tõeliselt hästi ja edukana. Selle kirjelduse järel küsi, mida ta tegi ja mis viis eduni. üui tähelepanelikult kuulata, saad ka tugevused kätte. Lisaks aga on olemas ka muid abimehi– Ühe veebipõhise abimehe leiad siit.

Kokkuvõtteks

Kohal oli palju säravaid esinejaid, sai luua uusi kontakte ja suhelda coachingu valdkonna proffidega tervest maailmast. Ootame juba põnevusega järgmist korda ning vahepeal katsetame Prahas avastatut.

Mõnusat kasvamist kõigile!

Tiiu Allikvee ja Ain Mihkelson