Kolmapäeval, 24. mail kogunesid Eesti Mentorite koja liikmed ja huvilised SEB Panga innovatsioonikeskusesse kolmandale EMK Kevadseminarile. Seekordne teema oli „Suured muutused minu elus“ ning oma loo jutustasid Euroopa parlamendi saadik Kaja Kallas ning superkondensaatorite arendaja Skeleton Technologies asutaja ja tegevjuht Taavi Madiberk.

Kaja Kallas tegi mõned aastad tagasi oma elus suure muutuse: edukas vandeadvokaat otsustas hakata poliitikuks. „Advokaadi ametis ei tundnud ma enam liblikaid kõhus“, oli Kaja peamine põhjus muutuse esilekutsumiseks.

Kaja tõi hästi välja, et vahel tuleb muuta ennast, kuid vahel on vaja jääda iseendaks. Näiteks eelistab Kaja õhtutunnid Brüsselis veeta oma lapse seltsis, ehkki mitmete kaaskondsete arvates oleks olulisem aktiivsemalt osaleda ametlikel õhtusöökidel. Samas oli Brüsselis tööle asudes vajalik endale selgeks teha nn kohalik metakeel. Näiteks „excellent report“ tähendab tunnustust hea tulemuse eest, „excellent work“ öeldakse keskpärase tulemuse korral ning „thank you for your efforts“ tagasisidestab viisakalt, et tulemus ei kõlba kuhugi 🙂

Töö saadikuna on muutnud ka Kaja käitumist: ta valib teadlikult igas olukorras, kas nõustuda, vaikida või öelda välja oma eriarvamus. Kaja rõhutas mitmel korral oma abiliste olulisust ja panust. Kuna lisaks eestlastele on tema naiskonnas (ei olnud eesmärk valida naiskond, Kaja valis kandidaatidest parimad ja need juhtusid olema naised) prantslanna, siis kehtestas ta reegli, et kogu omavaheline suhtlus peab käima (sh naljad tehakse) inglise keeles. Nii tunnevad KÕIK ennast täisväärtusliku meeskonnaliikmena ja see toimib!

Mulle sümpatiseeris ka Kaja mõte, et europarlamenti kandideerijate puhul on oluline eelnevalt testida nende keeleoskust. Ehkki suuremaid nõupidamisi tõlgitakse, siis enamik tööst tuleb teha inglise keeles. Seega ilma keeleoskuseta on europarlamendisaadiku töö tegemine võimatu (ehkki Eestil on selliseid saadikuid valituks osutunud).

Kaja lõpetas oma etteaste Hando Runneli luuletusega „Muuda ennast“.

Muuda ennast, muutub maailm,
mitte palju küll, kuid siiski sinu enda jagu;
kui on miljon suutjat, muutjat, lahkulööjat, näiteks,
nähtavaks saab kohe üpris võimas vagu!

Jää sa iseendaks, jälle muutub miski:
muutuv maailm paigale jääb sinu jagu, –
tekib hõrendus, käib pauk ja jälle miski
kuskil mõraneb ja kuskil tekib pragu!

Taavi Madiberki esitusest jäi minu jaoks kõlama kümme mõtet:

1) Ettevõte: see on punt ühise eesmärgiga inimesi.
2)Skeletoni väärtuste väljatöötamine võttis ligikaudu pool aastat, kuid tagantjärgi vaadates oli tulemus seda väärt. Need kolm kõige olulisemat põhimõtet on:
– Get shit done (on loomulik, et kõik töötajad teevad „käed mullaseks“.
– Push boundaries (nihuta piire, tee alati midagi ekstra)
– Use good judgement (enne tegutsema hakkamist mõtle veel korraks, kas plaan on ikka mõistlik).
3) Ainus, mis loeb on speed of execution.
4) Ettevõtte kultuur on väga tõhus juhtimistööriist, kasuta seda.
5) Värba aeglaselt, vallanda kiiresti.
6) Palka tegijaid, mitte nõuandjaid.
7) Jälgi juhtimismantrat: „Do not hire assholes: no jerks, no whiners, no peacocks“.
8) Ära alahinda turundust (kehv pakend = kehv toode).
9)Tee kõikide töötajate eesmärgid kõigile nähtavaks. Ideaal on, kui eesmärgid täidetakse vähemalt 70% ulatuses.
10) Ära seo boonuseid eesmärkide täitmisega. See tõmbab inimeste ambitsioonikust maha, sest hakatakse esmalt oma rahakotile mõtlema ja madalamaid eesmärke kauplema.

Sellel korral oli Kevadseminaril ligi 50 osalejat. Toetan seekordse eestvedaja Ringa Maripuu mõtet, et kui järgmisele seminarile võtab iga osaleja vähemalt ühe kaaslase kaasa, siis järgmisel kevadel koguneb meid juba vähemalt sada!

Suur aitäh kõigile korraldajatele ja meeleolukate uute kohtumisteni!
Paavo Siimann