“Olen elupõline riigiametnik olnud. Mitu korda käis täna peast läbi mõte, et äkki peaks erasektorisse tööle minema.” Niivõrd huvitav oli Mentorite Koja külastus Widexisse ühe meie liikme jaoks 15.märtsil.
Ilmselt pole paljud Widexist kuulnudki. Ja ometigi on vaid mõne aastaga kasvatud suureks, üle 400 töötajaga elektrooniliste kuuldeseadmete tootjaks.
Tõnu Vaus ja Stanislav Karlov tegid kõigepealt meile omal muhedal moel sissejuhatuse firma ja selle ajaloo kohta. Tõnu puistas sinna juurde temale omaseid mõttepärleid.
Stiilinäiteid temalt:
“Väga paljud probleemid on pseudoprobleemid- me mõtleme nad ise suureks.” Või siis mõtteid juhtimisfilosoofiast- „Hääletamine on kõige õudsem asi üldse“.
Juhtimise teema tekitas üldse elavat huvi. Widexi igapäevase juhtimisfilosoofia võttis Tõnu kokku järgmiselt: “Igal hommikul lepitakse kokku päevaeesmärgid. Igahommikune koosolek on sotsiaalselt tervislik. Samas infosüsteemis olemine on inimestele äärmiselt oluline, igapäevaselt.”
Päris põnevaks läks siis, kui pääsesime vaatama, kuidas see töö päriselt välja näeb. Kõigil oli põnev ja huvitav, mõned said ka ise piiluda läbi mikroskoobi avanevat elektroonikamaailma.
Minus tekitas nähtu imetlust ja tänutunnet. Pannes aru saama, et iga väiksemagi vidina taga, mida me pikemalt mõtlemata kasutame ja iseenesest mõistetavana võtame, on tegelikult inimeste suur töö. Olgu see siis tehtud meil, Euroopas või Hiinas.
Peale ringi tootmises tutvustas Tõnu ka ettevõtte töötajate rahulolu uuringut. Üldiselt olid tulemused vägagi head. Kõige olulisemad valdkonnad, mis välja toodi olid tasustamine ja inimeste areng.
Töötajate arengust rääkides tuli välja, et töötajate jaoks on lisaks tavalisele protsessi koolitusele ka kaasamine tootearendusse väga oluline. Võimalus kaasa rääkida ja soovitada uusi mooduseid, kuidas tooteid ja nende valmimisprotsessi efektiivsemaks muuta, on neile väga tähtis.
Lõpetuseks veel kolm mõttetera Tõnult, millele on raske vastu vaielda.
“Heitunud inimene ei tule kunagi juhi juurde. Juht peab ise inimese juurde minema.”
“Inimene ise vastutab oma tervise eest, kuid ettevõte on kohustatud ka toetama, kui paneme ta 7,5 tunniks sundasendisse istuma.”
“Lugege raamatuid! Vähemalt üks kuus.”