Sajandivahetusel hakkas Fontes enda klientidele pakkuma arengunõustamise teenust. Seda telliti siis, kui organisatsioonis tekkis mure kellegi juhi soorituse pärast või sooviti kiirendada uue juhi juhirollis kohanemist, samuti vahel pärast 360 kraadi tagasiside hindamist, et toetada sihipäraselt juhi edasist arengut. Olime mõnda aega seda teenust pakkunud, kui ühel hetkel saime aru, et vaatamata meie professionaalsusele ja konsultandikogemusele ootab juht laua taha kedagi „päris omasugust“. Nii hakkasimegi arengunõustamist pakkuma tandemina – osad kohtumistest tegid meie head klientidest tippjuhid. See lahendus meid siiski lõplikult ei aidanud, sest õige pea olid need tippjuhid oma koostöös tekkinud küsimustega meie juures tagasi. Kuidas ma teda toetama pean? Kuidas see arengunõustamine täpsemalt käib? Mida ma temaga teha võiksin? Mida ma võin ja mida ma ei peaks tegema? Mis tööriistu sa veel mulle soovitad? Missuguseid kodutöid ja ülesandeid ma selles teemas võiksin anda? Püüdsime siis jooksvalt nendele küsimustele vastata.

Küsimusi aga aina saabus meile ja ühel hetkel jõudsime tõdemuseni, et me kuskilt valmis juhtide toetajaid ei leia, vaid peamegi nad ise välja koolitama. Nii hakkas idanema mentorite väljaõppeprogrammi idee. See nõudis esialgu üsna pikka omavahel põrgatamist ja programmi disainimist, kuid kevadel 2007 asusime koos kolleeg Piret Jamnesega komplekteerima meie esimese mentorite väljaõppeprogrammi mentorite ja menteede gruppe. Tuleb tunnistada, et selline teerajaja roll ei olnud sugugi lihtne. Sageli küsisid potentsiaalsed mentorikandidaadid, keda me õppesse kutsusime: kui mina tulen mentoriks ja jagan enda kogemust, miks ma pean veel selle eest maksma? Meie I programmi kaaskoolitajateks kutsusime Aavo Koka ja Margus Rink´i.

Tagantjärgi kuulsime, et esimesed avatud organisatsioonide vahelised cross mentoring programmid käivitati sajandi alguses Saksamaal. Me alustasime tõenäoliselt 2-3 aastat hiljem. Sel aastal enda Fontese coachiva mentorluse programmile EMCC (European Mentoring and Coaching Council) rahvusvahelist akrediteeringut taotledes ja saades selgus, et sedavõrd unikaalset programmi Euroopas mujal ei tehta. Korraldatakse küll õpet mentorile, kuid see ei sisalda praktikat ja tegevusi menteedele ning ka mitte erinevaid muid tegevusi, mida meie programm pakub.

2015. aasta kevadel lõi Fontes koos enda vilistlasmentoritega Eesti Mentorite Koja, kuhu tänaseks kuulub ca 100 liiget.

15 aasta jooksul on mentorlus Eestis arenenud ja kindlasti ka populaarsust juurde kogunud. Mitmed organisatsioonid on läbi viinud sisemisi mentorite väljaõppeprogramme, koolitanud välja oma mentorid ja selle toel loonud sisemise mentorlussüsteemi. On ettevõtteid, kes on enda juhtimise Leadership DNAsse sisse kirjutanud coachiva mentorluse. Seda kõike on olnud rõõm jälgida ja kogeda ning ise sellele kaasa aidata.

Alates 2007. aastast on jooksul on meie avatud coachiva mentorluse programmi (FCMP) lõpetanud kokku 183 mentorit ja 238 menteed. Fontes on sel perioodil läbi viinud ca 130 mentorite programmi ja koolitust, kus on osalenud ca 1750 inimest. Oktoobris 2021 alustasime juubeliaastat meie XV coachiva mentorluse programmiga. On siiras heameel, et mentorlus kui individuaalne arendusmeetod on leidnud suurema tuntuse Eestis. Sedalaadi projekte tellitakse Fonteselt üha rohkem ja seeläbi saame pakkuda koostööd meie programmide vilistlastele.
Mentorluse juubeliaastaks oleme planeerinud erinevaid tegevusi nii mentorite kogukonnale kui laiemale avalikkusele, osad neist ka koostöös Eesti Mentorite Kojaga.

Usume endiselt, et professionaalsed mentorid aitavad arendada juhtimiskultuuri Eestis!

 

Juubelijutu pani kirja Tiiu Allikvee, Fontese mentorluse teemavaldkonna juht