EMK ja Eesti Õdede Liidu ühine projekt, mis eelmisel aastal sai hellitava nime “Võõras sõber” sai vol 2.0 osas ümber nimetatud “Võtmekimp, mis aitab avada uusi uksi”.

Just täpselt selline mõte jäi kõlama projekti lõpuüritusel Eesti Õdede Liidu juhatuse liikme Gerli Liiveti poolt välja öelduna. EMK mentorid andsid seekord 19 programmiga liitunud menteele mentorlusega „võtmekimbu, mis aitab neil paremini avada uusi uksi“.

Juba teist hooaega pakkusid EMK mentorid mentorlust valdkonnas, kus ollakse ise harjunud olema “andja rollis” nagu tervishoiutöötajad paraku on. Kuid menteeks olemine aitas ümber kehastuda “saajaks”. Menteed tunnistasid, et alguses oli „saajaks“ olla ikka raske ning erinevaid hirme, ärevust ja teadmatust oli palju. Kuid kokkuvõttes öeldi ühest suust, et nii hea on ka ise tunda enda suunas tähelepanu, väärtustamist, ära kuulamist ja mõistmist. Nagu üks mentee tõdes, siis oli see isegi ootamatu ja harjumatu, aga samas täitsa tore olla see, keda taga otsitakse (mentor otsis kontakti) ja kelle käest pidevalt uuritakse, kuidas tal läheb. Sest üldjuhul on see ju hoopis nende töö otsida patsiente, lähedasi, arste, lahendusi jne.

Gerli Liiveti sõnul andsid talle tagagsisidet andnud menteed ühise hinnangu mentorluse kogemusele “eriline ja suurepärane kogemus, mis aitas mul panna ennast fookusesse ja luua elule laiema tähenduse, kui ainult tööl käimine”.

Häid sõnu jätkus veelgi ja selle tulemusena pandi kokku soovitused teistele:

  • Muutused algavad Minust.
  • Usun endasse ja tean, et iga üksikisik omab organisatsioonis mõju.
  • Õpin ütlema „Ei“.
  • Valin teadlikult – kõigil on ööpäevas 24h, kuid oluline on töö-eraelu-puhkuse tasakaal just minu elus.
  • Küsin abi ja võtan seda ka vastu.
  • Inimsuhted on mulle tähtsad ja teadvustan, et teised ei oska minu mõtteid lugeda, seega räägin oma soovidest ja mõtetest.
  • Küsin endalt enne tegutsemist – „Kas ma pean või tahan?”

Kaidi Kuusmaa, kes lõpuüritusel mentorite vaadet jagas, kinnitas, et mentorlus on kahepoolne liiklus – areneb nii mentee kui mentor. Õiged inimesed saavad kokku ja ka mentori juurde jõuab tihtipeale just see mentee, kelle teemad ja arenguteekond on see, millega tegelemist vajab ka mentor.

Aitäh veelkord kõigile osalenud mentoritele!

Maarika Honkonen ja Kaidi Kuusmaa