Seekordne EMK sügismatk keskendus lindude maailma avastamisele.

Kogunesime ühel septembrikuu  reedel väikese, kuid motiveeritud linnuhuviliste grupiga Haapsalus Haapsalu Fotoklubi ees, kus enne seminari algust nautisime imelist sügisilma, mis juba hommikul puudutas meid oma karguse, selguse ja päikesepaistega.

Edasi liikusime fotoklubisse, kus hobiornitoloog ja loodusfotograaf Peter Lind tõi meieni põnevaid fakte lindude kohta ning näitas enda tehtud imelisi loodusfotosid. Osalejad tundsid ära omajagu linde, kuid peab tunnistama, et selliseid haruldasi linnuliike nagu hüüp,  mesilasenäpp vôi hoopis valge sulestikuga ehk albiino kormoran polnud keegi  meist Eesti looduses kohanud.

Seminari käigus saime näiteks teada, et Eestis on loendatud 398 linnuliiki, Euroopas üle 1000 liigi ning maailmas üle 10 000 linnuliigi.

Peter jagas meiega ka enda lugu ja kogemust, kuidas temast on saanud linnuliikide koguja ning mis teda kõige selle juures köidab. Hetkel on ta “kogunud” 294 linnuliiki ning siht on jõuda 300ni, mis on juba väga tugev tulemus linnumaailmas.

EMK linnumatka seminar

Lisaks rääkisime linnuvaatlusest, rändest, lindude toitmisest.

Ka saime teada, et linnuhuvi ei ole liiga kulukas – piisab binoklist, kaamerast (soovi korral), millele võib siis ka hiljem juurde osta vaatlustoru.

Peter jagas meiega ka raamatuid, mida lugeda, ornitoloogiaga seotud klubisid, kuhu kuuluda ning äppe, kust kasulikku infot ammutada. Näiteks “Euroopa ja Vahemeremaade lindude välimääraja” on hea lugemine.

Pärast seminari osa, sõitsime Matsalu looduskaitsealale Tuulingu linnuvaatlustorni juurde, kus nägime erinevaid linnuliike nagu näiteks hõbehaigrut, kuldnokka, väikepistrikku, kiivitajat, kühmnokkluike, laululuike, sõtkast, ristparti, suitsupääsukest, tutkast, tikutajat, jääkosklit, laukhane, valgepõsklagle jt.

Tegime mõnusa rännaku parklast tornini, tegime peatusi Haeska mõisapargis ning tutvusime ka erinevate puu – ja taimeliikidega teel olles.

Torni juurde jõudes nägime, et me ei ole ainukesed linnuhuvilised, kuid kõik mahtusid mõnusalt nii torni alla kui ka torni tippu tegutsema.

 

 

 

 

 

 

 

 

Võib küll öelda, et saime kinnitust Peteri päeva alguses öeldule, et linnuvaatlus on miski, mida saad teha õues, see on tervislik, teeb targemaks, kohtud põnevate inimestega ning see sobib igale vanusele.

Kindlasti saime tõuke, et tähelepanelikumalt looduses liikuda ning linde märgata.

Järgmise matkani!

Kairi Nodapera

EMK liige