Tänase saate külaline on Maarika Liivamägi – juht, ettevõtja ja  juhtide mentor, kellega arutleme teemadel, kes on hea mentor ja kes hea mentee ning kuidas üksteist leida. Kuidas valida mentorit ja miks? Juttu tuleb ka noortest ja juhtide enda vastu liiga karmiks olemisest ning paljust muust. Üritame leida vastuseid sellele, kuidas ja kus endale mentor leida ning mismoodi on usaldus koostöö peamine eeldus.

2:39 inimesed, kellel on oskused ja teadmised, on tänuväärne kui nad ona valmis ja tahavad oma oskust jagada teistega. Mentorlus on võimalus oma kogemusi ja oskusi jagada üks ühele. See on justkui õpetamine, aga selle käigus õpib ka mentor ise nii enda kohta kui ka uusi asju menteelt.

Mentor juhendab, jagab kogemusi, esitab küsimusi ja arutleb ja samaväärselt võib välja pakkuda lahedaid lahendusi ja muidugi kuulab. Lahendused on meis kõigis olemas, küsimus on kuidas toetada parimal moel nende lahenduste realiseerimist.

Vanus pole oluline. Golfis võib mentoriks olla noorem inimene, ei pea olema hallipäine – oluline, et sul on mida anda.

Mentor tuleb kasuks olukorras,  kus ja kui sa tahad ise areneda, kasvada, õppida.

5:39 Kui oled ise avatud ja valmis õppima, arenema, otsid võimalusi, kuidas paremaks saada ja areneda juhina ja inimesena.

On turvaline teha asju ühte moodi ja mingil ajal on see edukas. Samas muutub maailm kiiresti ja tuleb edasi liikuda, mitte kaasa minna ei ole võimalik. Mentorlus annab võimaluse jagada oma lugusid. Olla ka konsultandi rollis – minu öeldut ei pea üks ühele rakendama, aga ma saan anda ideid ja mõtteid ning reaalset teadmist, millest soovitan hoiduda, kuidas vigu vältida.

Miks mentorit vaja on? Ühest vastust ei olegi.

Ensetunde ja sisetunde küsimus – otseselt mentorit vaja pole, “vägisi armsaks ei tee”. Sõltub kus sa omadega oled ja mis su enda elu eesmärk ja elu tegemiste fookus on – kui tahad õppida, arenda, enesekindlust ja toetust asjade ära tegemisel, siis mentori kasutamine on hea võimalus.

Tahad jagada – näed, et muster kordub ja saad teisi aidata, kuidas õppida. Ka halvast kogemusest – hakka mentoriks.

Mentor annab ensekindlust õnnestumiseks  – vaja on kedagi kes juhendab ära tegema.

9:31 Kui mentor räägib oma vigadest, siis on ta justkui päris inimene. Vigu võib teha, aga  samu vigu mitte liiga palju teha – kui kogu aeg teed ühte ja sama viga, kas sa siis ei õpi või ei taha saada paremaks.

Mäletame rohkem inimesi läbi negatiivsete. Elu tuleb võtta kergemalt – asjad juhtuvad ja kõige paremini õpitakse läbi tegemise.

Mõnel läheb elus paremini ja see on suhtumise küsimus. Mida ise külvad, seda tõmbad ka ligi.

Kes on hea ja kes on halb mentor 13:09 – tõe monopoli pole – inimlik faktor – ma ei ole sinust parem, targem ilusam – mina räägin ja arutlen sinuga asju, kus mul on kogemusi (võidud või ämbrid) jagada. Tunnetuslik – veregrupid peavad sobima. Eesmärk, miks me koostööd teeme on vaja selgeks rääkida – inimeste vaheline usaldus, haavatavus.

Kõik teavad täpselt kui nad eksivad – kuidas edasi. Kaevikusse jääd peale negatiivset kogemust on üsna lihtne. Jätta proovimata samuti.

Hea mentor on lihtsalt normaalne inimene, kes oskab ja tahab kuulata.

Usaldus ja konfidentsiaalsus. Inimlikkus – sünergia.

Lugusid võib rääkida, aga mitte konkreetsete nimedega. Elementaarne on hoida omavahel räägitu oma vahele.

Inimestena näeme asju sarnaselt ja vahest ka erinevalt. Kui sellest aru saame, siis kõik on ok.

Kes on hea või halb mentee? Kui menteel on lahendamist vajavate teemade spekter väga lai – arenguplaan pikk. Kui lauale tõstetakse 6-7-8 teemat, millega soovitakse tegeleda. Need võivad olla relevantsed teemad, aga lahendada saab ühte asja korraga.

Päris problem tuleb lauale “kaevamiste” kohtumiste, küsimuste küsimise, kuulamise käigus.

Tagasiside – nõuande eest oluline! Kuidas saame teada, et see, mida ja kuidas teeme, tähendab palju.

Kui tahan mentorit leida. Tuleb endale selgeks teha, mis sa tahad ja lihtsalt võta ühendust. Tehnoloogia on abiks ja samas paneb inimestele uued ootused. Kõike soovitakse kohe ja praegu. Vastuseid reaalajas.

Ära eelda – küsi.

Tippjuhtidele on mentorlus justkui abi küsimine, mis ei ole levinud ja arvatakse, et juht teab ise kõiki vastuseid ja abi küsida on nõrkuse tunnus.

Mentor on järelaitamine. Ise peab hakkama saama, abi küsida ei või.

Hirm mentoriga koostöö puhul, äkki ta saab minust teada rohkem või seda, mida ma ei taha, et minust teatakse

Äkki peab hakkama muutuma, aga see on raske töö ise endaga.

Supermanid ja wonderwomanid tippjuhid – naised altimad abi küsima, mehed altimad ennast tõestama.

Mentor saab teada enesearengu teema – kas häbi või ebakindlus. Ise endale seame kõrged standardid, mis takistab arengut.

Eesti tippjuht on enda suhtes väga nõudlik  – kui oleksime enda suhtes andestavamad, hoolivad, siis paraneks ka üleüldine juhtimiskultuur. Ülehüppamine ja ülepingutus on valdav. Ole enda vastu hea! Siis oskad ka teiste vastu hea olla.

Oleme ise enda kõige suuremad kriitikud. Kui laseme endal rohkem vabalt olla, siis sellest on kasu kogu meeskonnale.

Mentorid ja coachid usuvad sinusse. Noortel on vaja enesekindlust. Ise hakkad ka uskuma, et sa oled hea ja suudad teha. Mentor usub sinu õnnestumisse.

Usk ja julgustamine on mentori esmane ülesanne!