EMK sügishooaja avamisel tekitas omajagu furoori slogan “Paremaks inimeseks kasvamise nimel”. On see ju väga mitmeti tõlgendatav lause.

Nii otsustasimegi, et püüame omalt poolt avada, kuidas meie seda tõlgendame. Otsa teevad lahti koja juhatuse liikmes Ülle Susi ja Ain Mihkelson.

Üllelt:

Juba 15 aastat on mentorlus Eestis ja ise olen mentorluse vallas 13 aastat tegev olnud.

Tagasi vaadates oli minu algus väga konarlik: praktiseerimine, kogemusest õppimine, võiks isegi öelda vigadest õppimine. Viimastest aastatest märkan tormilist arengut endas, aga ka mentorluse valdkonna arengus Eestis. Valikute hulk, kus ja kuidas mentorlust tulemuste saavutamiseks kasutada, on väga palju laienenud. Siht “Parema juhtimiskultuuri nimel Eestimaal” on selles valguses minu jaoks kitsaks jäänud. Kindlasti aitab mentorlus juhtimiskultuuri arendada, kuid kes selles protsessis areneb?

Viimase viie-kuue aastaga olen kogenud, kuidas head mentorit ja tema oskusi oli mul endal tihti väga vaja. Kõige enam just enesearengu teemade lahti mõtestamiseks, väljakutsetele lahenduste leidmiseks, aga ka uute oskuste ja teadmiste omandamiseks. Hea mentor on tõeline kiirendi selles protsessis.

Alles hiljem märkasin, et selles protsessis arenen ikka mina ise inimesena ja selle tulemusel muutub ka see, kuidas ma juhina tegutsen. Kõigist juhtidest ei pea saama mentoreid. Samas on mentori võtmeoskused nagu kuulamine, küsimuste küsimine, olemas olemine, usalduse loomine vajalikud oskused ja võiks kõigil inimestel igal ajal tööriistakastist võtta olla. Mulle tundub see lihtsalt hästi loogiline, et eelkõige saame paremaks inimeseks, seeläbi saame paremaks juhiks ja mentoriks. Mentoriks õppimine aitab paremaks inimeseks saada.

Mentorite kojas vabatahtlikult tegutsedes näevad ilmavalgust projektid, mis meid mentoritena köidavad. Püüame alati koja liikmeid kaasata ja uurime, mis on liikmete mured, leiame neile ühiselt lahendused ja teeme ära. Me tegutseme südamega, sügavuti ja sütitades. Need 3 sõna sisaldavad kõike seda, miks ma olen Eesti Mentorite Kojas.

Ainilt

Lähenesin hoopis teise nurga alt, aga sarnaselt Üllele räägin sellest, mis tuleb südamest ja mis mind sütitab.

Mida tähendab paremaks inimeseks kasvamine minu jaoks?

Minu jaoks on see elu lõpuni kestev teekond. Tee, kus igal sammul kohtame õpetajaid, kes meid edasi aitavad. Nii maskeeritud õpetajaid – lähedased, kolleegid, juhid – kui Õpetajaid suure algustähega. Igal ühel neist on midagi õpetada: kannatlikkust, lahkust, mõistmist, teenimist, vaimseid tõdesid jne.

Mida tähendab hea inimene, mentor ja juht minu jaoks?

Toon neli võrdpilti.

Esiteks: minu 6-kuune tütretütar, kelle silmist vaatab alati vastu sära, soojus, armastus, imetlus ja headus. Ta on nagu väike Buddha oma lõputus headuses.

Teiseks: hea inimene on nagu sool toidus, mis toob maitsed esile ja teeb toidu maitsvaks. Märkame soola aga alles siis, kui seda on liiga vähe või liiga palju. Nii on ka juhtide ja mentoritega. Nad ei paista välja, vaid lasevad teistel särada ja elu „maitsvaks“ teha.

Kolmandaks: Dalai laama, kes on ühendanud maise tegevuse oma vaimse olemusega. Ta on andestanud hiinlastele nende repressioonid, samas töötades väsimatult rahu ja inimeste teenimise nimel.

Neljandaks: imetlen oma naist tema kannatlikkuse ja töö pärast, mida ta lapsi õpetades ning toetades teeb. Häid inimesi on meie ümber lõputult, paljud neist märkamatult taustal toimetamas. Märgakem siis neid ja tänagem neid nende olemasolu ja töö eest!

Kaasavõtmiseks

Kutsume Sindki mõtlema, mida tähendab Sinu jaoks paremaks inimeseks kasvamine. Milline on ideaal Sinu jaoks? Mida Sa teistes imetled ja tahaksid endaski kanda?