“Mentori osa on ära tunda ja ilmsiks teha mentees veel uinuvat, varjuvat suurust, isiksuse võimalikkust. Nii nagu skulptor näeb kivirahnus hingestatud kuju, mis saab teistelegi nähtavaks niipea, kui skulptori käsi kõrvaldab kõik liigse, saab ka nägelik mentor eemaldada selle, mis takistab menteed jõudmast oma tõelise olemuse või ihaletud saavutuseni. See on toetav, aga ennekõike vabastav liigutus.”

Jõuluõhtu Doris Karevaga

Nii vastas Doris Kareva küsimusele, mis võiks olla tema kui luuletaja soovitus mentoritele. Pean tunnistama, et see ütlus läks nii mulle kui ka teistelegi hinge ja aitas uuesti mõista, miks ja mis asja me mentoritena ajame.

Üldse oli sel jõuluhõngulisel õhtul õhus palju tarkuseteri, mis puudutasid ja panid elule veidi sügavamalt otsa vaatama.

Siinkohal vaid väike valik nendest, mis me üles noppisime:

  • “Luule võib olla targem kui luuletaja”- vahel kehtib sama ka mentori kohta, kui tal õnnestub luua ruum, kus esile kerkib tarkus, mis on kaugelt suurem, kui mentori ja mentee teadvuses olev.
  • “Me teame midagi, mida me veel ei tea, et juba teame. Inimteadvus on suuteline “õhust” kinni püüdma teadvustamata signaale”- sama võiksime ka mentoritena teha, aidates menteel saada teadlikuks sellest, mis on tema jaoks oluline.
  • “Oluline on sideme loomine enda teadvustamata osaga”- ja seda aidata ka menteel teha- nii kasvatad nii enda kui mentee teadlikkust sellest, mis toimub sinus sügavamal tasandil ja võib omada olulist mõju sinu tegemistele ja olemistele.
  • Fail better

    “Soov endast parem olla teeb võltsiks”- kui palju me üritame end näidata paremana, kui oleme?

  • “Enesekordus rikub [sind] ära, kui teed seda, mida juba oskad”- kui kaua sa ikka ühte ja sama pilti (kass akvaariumi ees) joonistad. Parem on üks asi selgeks õppida ja siis järgmisega otsast alustada.

Tagasivaade aastale

Peale Doris Kareva osa lõppu tegi Ringa talle omasele meeleolukal moel kokkuvõtte möödunud aastast. Hea meel oli tõdeda, et sellesse aastasse jagus igasse kuusse midagi ja ka koda ise sai uute liikmete näol olulist lisa juurde.

Tunnustasime parimaid ja tundsime rõõmu korda läinud aastast.

Kokkuvõte olulisematest sündmustest:

Õhtut sobib minu arust väga hästi kokku võtma Kaidi tagasiside: “Väga sulnis õhtu oli jälle :)”

Tänud kõigile koja liikmetele, mõnusaid jõule ja veel paremat uut aastat!

Ain Mihkelson