Ma alustasin konsultandi / mentorina aastal 2009. Esimesed sammud olid kobavad ja ma otsisin oma käekirja. Kui kõik rääkisid coachingust kui uuest imevahendist inimeste arendamisel, siis mind tõmbasid hoopis sotsiaalsed süsteemid ja nendega seotud süsteemne mõtlemine. Täna tean, et see on EQ (emotsionaalse intelligentsuse) peamine oskus.

Mentorina ongi minu valdkonnaks organisatsiooni arengu juhtimine (inglise keeles organization development) – koolkond, mis toob kokku üksikisiku, meeskonna ja organisatsiooni kui terviku vaate. Inimene on tugevalt mõjutatud sotsiaalsest keskkonnast, kuid samal ajal iga inimene (mitte ainult juht) mõjutab omaltpoolt seda keskkonda vastu.

Täna olen mentoriks või treeneriks juhtidele nii Eestis, UKs kui USAs, peagi on lisandumas grupid Aasisast. Minu filosoofia elule ja juhtimisele võib kokku võtta järgmiste väidetega:

  • Enamus probleeme meie eludes on süsteemsed
  • Kui ma olen osa süsteemist (perekonnast, meeskonnast, organisatsioonist), siis ma olen osaline iga probleemi (kui ka iga õnnestumise) loomisel.
  • Igasugune muutus algab alati minust; kogu süsteem lihtsalt järgneb
  • Inimese muutumine võtab aega (ja pole organisatsiooni kui terviku arengu toimumiseks enamasti vajalik), süsteemide ja käitumismustrite muutumine toimub päevadega.
  • Kui ma näen ennast või teist osapoolt probleemina, siis ma näen pimedalt; ma ei näe süsteemi.

Täiendan ennast pidevalt, viimasel 5 aastal peamiselt USAs. Ning mul on pidevalt ka 2 mentorit, kellega mõtteid vahetada ning kes mind minu teekonnal toetavad.

Et ühiskonnale tagasi anda, teen ettevõtluskõrgkoolis Mainor alates 2016. aastast MBA taseme õppuritele loengusarja „Organisatsiooni arengu juhtimine“. Ja ma olen igal aastal lõputöid lugedes uhke nähes, et samade loogikate ja tehnikate abil muudavad 20% osalejatest midagi paremaks oma perekonnas, 60% osalejatest midagi oma meeskonnas ning 20% arenguprojekte mõjutavad kogu ettevõtet. Juhtimises ja organisatsioonide toimimise suunamises pole minu jaoks enam midagi elitaarset, see pole „asi, mida juhid teevad“, vaid tõeliselt tähtsad põhimõtted on universaalsed, toimides ühtviisi hästi nii tööl kui kodus.

Lisainfo minu kohta: www.killumets.ee